Kategorie

Kontakt

Ing. Eva Voborníková &
Mgr. Jan Voborník

Ot. Březiny 682
675 71 Náměšť nad Oslavou
Czech Republic


Tel. +420 602 326 111

Mail : vobornikova@cbox.cz

Historie vzniku rozet

Vytváření prvních rozet se datuje do 8. - 9 století, kdy bylo doloženo mnoho příkladů. Jednotlivé paprsky rozety představovaly měsíce a planety a jejich nejstarším příkladem je bronzová rozeta z Plisky. Pliská Rozeta je prastarý Bulharský bronzový artefakt nalezený v Plisce v roce 1961. Tato rozeta je datována mezi 7 – 9 století a má průměr 6 cm. Je to talisman se sedmi paprsky, doplněný primitivními bulharskými znaky. Na zadní straně rozety je vyryt prabulharský symbol.

Rozety v historii byly vyráběny z různých materiálů včetně bavlny, vlny, kovu a krajek a byly obvykle nošeny jako odznak hodnosti nebo jako ozdoby na botách. 

Rozetu můžeme definovat jako odznak nebo dekorativní předmět vyrobený z barevných stuh, který svou stavbou připomíná růži nebo růži podobný ornament, pevně uchycený na zdi nebo jiném pevném podkladu, jako přirozeně vznikající shluk lístků vycházejících z centrálního bodu ve spodní části vřetene nebo jakákoliv růži podobná struktura nebo tvar. 

K vlastní výrobě rozety je potřeba mnoho komponentů. Tyto zahrnují: pevnou podložku rozety (obvykle z tvrdého kartonu), řasenou stuhu (zpravidla satén), střed rozety (opět z tvrdého papíru nebo kartonu), stuhy na chvost a něco na připevnění (spínací špendlík, kancelářská sponka,…)

Stuha je poskládána tak, aby postupně formovala jednotlivé stupně rozety, které jsou pevně připevněny k podložce a vytváří hlavu rozety. Stuhy v chvostu jsou většinou zastřiženy do tvaru vlaštovčích ocasních per a spolu s vybraným připevněním jsou připojeny k hlavě a předtisknutému středu. Rozeta může být v jakémokoliv tvaru, barvě nebo velikosti a může být uzpůsobena specifickým individuálním požadavkům.

Dodatečné ornamenty mohou být vytvořeny přidáním dalších vrstev trojúhelníků, lístků, překladů a hrotů.

V dnešní době se rozety udělují jako ceny na řadě akcí včetně koňských, psích a dobytčích výstav. Také je nosí řada politických kandidátů aby vyjádřila přílušnost k určité straně a fanoušků, kteří tak vyjadřují podporu svému týmu. Jsou také populární na narozeninách a mohou být připojeny k přání nebo jako originální visačka k dárku.

 

Podle Carla Pope, překložil Mgr. Jan Vobornk